Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zlokalizowany w Żarach jest rzymskokatolickim kościołem garnizonowym, który pełni ważną rolę jako miejsce kultu w regionie. Należy on do Śląskiego Dekanatu Wojskowego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, co podkreśla jego znaczenie w kontekście duszpasterstwa wojskowego.
Świątynia ta znajduje się w Żarach, które są położone w województwie lubuskim. Jej lokalizacja sprawia, że jest to istotny element kulturowy oraz religijny dla mieszkańców i wojska stacjonującego w tej okolicy.
Historia
Historia świątyni związana jest z obecnością franciszkanów, którzy w 1264 roku zostali zaproszeni do Żar przez Albrechta Dewina. W pobliżu klasztoru, który został wówczas utworzony, wzniesiono kościół pod wezwaniem świętej Barbary, a także w drugiej połowie XV wieku powstała kaplica poświęcona świętej Annie. Zakonnicy aktywnie zajmowali się zarówno działalnością szpitalną, jak i podstawowym poziomem edukacji.
W 1549 roku doszło do tragicznego incydentu – kościół oraz klasztor uległy całkowitemu zniszczeniu w wyniku pożaru. Z tego okresu zachowały się jedynie ruiny kościoła oraz nieczynna już klasztorna słodownia. W wyniku tego wydarzenia franciszkanie zdecydowali się opuścić miasto.
Ponowne odbudowanie kościoła miało miejsce w 1727 roku, kiedy to budowla zyskała nowy barokowy styl dzięki panowaniu Erdmanna II von Promnitz. Tenże władca zainicjował także budowę nowego dzwonu, który do dzisiaj funkcjonuje w świątyni. W wyniku licznych przebudów, które miały miejsce na przestrzeni lat, kościół utracił wiele ze swoich pierwotnych cech stylistycznych.
W 2007 roku w kościele miało miejsce poświęcenie tablicy upamiętniającej lekarzy wojskowych zamordowanych przez NKWD, którzy należeli do 3. Szpitala Okręgowego w Grodnie oraz 9. Szpitala Okręgowego w Brześciu nad Bugiem. Tablica ta została zaprojektowana i ufundowana przez braci Krzysztofa oraz Zbigniewa Kopocińskich, związanych z 105. Kresowym Szpitalem Wojskowym.
Następnie, 7 maja 2018 roku, w murach kościoła umieszczono tablicę upamiętniającą prof. n. med. Bolesława Jałowego, który został zamordowany w 1943 roku we Lwowie z rąk ukraińskiego nacjonalisty. Podobnie jak wcześniej, tablica ta została ufundowana przez braci Kopocińskich.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubuskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 07.03.2013 r.]
- Wojskowi lekarze oddali hołd Bolesławowi R. Jałowemu (1906-1943) [online], Gazeta Lekarska, 24.05.2018 r. [dostęp 31.08.2023 r.]
- ZbigiewZ. Kopociński ZbigiewZ., KrzysztofK. Kopociński KrzysztofK., BolesławB. Leśmian BolesławB., Opieka duszpasterska w garnizonie Żary, w tym 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym w latach 1945-2015, „Forum Bibliotek Medycznych”, 2015 r., s. 358-370, ISSN 1899-5829.
- Kościoły i kaplice. Urząd Miejski w Żarach. [dostęp 29.03.2013 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Żarach | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach | Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Żarach | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach | Kościół Matki Bożej Różańcowej w Żarach | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach | Kościół Aniołów Bożych w Żarach | Kościół Dobrego Pasterza w Żarach | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w ŻarachOceń: Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żarach