Zbigniew Waldemar Izdebski to wybitna postać w polskim środowisku akademickim, który przyszedł na świat w 1956 roku w Żarach.
Jest uznawany za specjalistę w dziedzinie pedagogiki oraz seksuologii, a jego wkład w rozwój nauk humanistycznych jest nie do przecenienia.
Jako profesor, Izdebski angażuje się w kształcenie przyszłych pokoleń oraz prowadzenie badań naukowych, co sprawia, że jego praca ma istotne znaczenie w kontekście akademickim.
Życiorys
Zbigniew Izdebski to uznany specjalista w dziedzinie edukacji i seksuologii. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, która stanowiła podstawę jego dalszej kariery akademickiej. Swój rozwój intelektualny kontynuował na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1993 roku uzyskał stopień doktora na podstawie pracy poświęconej zmianom w obyczajowości seksualnej wśród młodzieży oraz problemom związanym z wychowaniem seksualnym. W 2001 roku, na tej samej uczelni, obronił pracę habilitacyjną zatytułowaną „Wiedza, przekonania HIV/AIDS w społeczeństwie polskim. Zachowania seksualne”, co zaowocowało jego dalszym rozwojem oraz wzmocnieniem pozycji na polskiej scenie akademickiej. 3 lipca 2012 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.
W swojej karierze naukowej był pracownikiem Zakładu Biomedycznych i Psychologicznych Podstaw Edukacji Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto pełnił kluczowe funkcje kierownicze, w tym prowadził Podyplomowe Studium Wychowania Seksualnego na UW. Jako dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych i Społecznych oraz Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Zielonogórskim zyskał uznanie w środowisku akademickim. Pełnił również rolę kierownika Zakładu Poradnictwa i Seksuologii tej instytucji, a także pracował jako pracownik naukowy w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, gdzie był kierownikiem Zakładu Psychopedagogiki Resocjalizacyjnej. Jego wiedza oraz doświadczenie znalazły również odzwierciedlenie w działalności Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Dokonał licznych badań w ramach międzynarodowego projektu badawczego Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczącego oceny krajowego programu walki z AIDS. Projekt ten prowadzi się w Polsce cyklicznie co cztery lata, od 1997 roku. Badania te koncentrują się na analizie zachowań seksualnych Polaków oraz ich wiedzy i przekonaniach dotyczących HIV/AIDS, co przyczyniło się do polepszenia świadomości zdrowotnej w kraju.
Zbigniew Izdebski pełnił rolę przewodniczącego zarządu głównego Towarzystwa Rozwoju Rodziny w latach 1999–2003. Współpraca z seksuologiem Andrzejem Jaczewskim przyniosła istotne spostrzeżenia w jego badaniach. W ciągu swojej kariery był także członkiem zespołu doradczego przy ministrze edukacji narodowej i sportu, odnosząc się do wprowadzenia przedmiotu „wiedza o życiu seksualnym człowieka”. Ponadto, ustanowił współpracę z WHO oraz International Planned Parenthood Federation, skupiając się na edukacji seksualnej oraz profilaktyce HIV/AIDS.
Jego osiągnięcia, które obejmują posiadanie certyfikatów edukatora seksualnego oraz doradcy rodzinnego, czynią go ekspertem w swojej dziedzinie. Zbigniew Izdebski jest autorem licznych podręczników i publikacji adresowanych do młodzieży w zakresie problematyki seksualnej. W 2002 roku był jednym z założycieli Stowarzyszenia do Walki z Dziecięcą Prostytucją i Pornografią Pro-Ecpat w Zielonej Górze. Jako jedyny polski naukowiec, w 2010 roku nawiązał współpracę z Naukowym Instytutem Kinsey’a, który specjalizuje się w badaniach nad seksem, płcią i reprodukcją.
Odznaczenia i wyróżnienia
W roku 2011, Zbigniew Izdebski został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za swoje wybitne zasługi w dziedzinie pracy naukowo-badawczej oraz za osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej i społecznej.
W roku 1997 otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, co stanowi potwierdzenie jego znaczącego wkładu w różne obszary działalności publicznej.
W roku 2002 został wyróżniony Czerwoną Kokardką, co również dowodzi jego zaangażowania w promowanie wartości naukowych i społecznych.
Ostatnim jego wyróżnieniem jest Medal Magnusa Hirschfelda, który otrzymał w 2024 roku z rąk niemieckiego towarzystwa naukowego DGSS, co podkreśla jego wpływ i uznanie na międzynarodowej arenie naukowej.
Publikacje
Oto zestawienie ważnych publikacji Zbigniewa Izdebskiego, które mają znaczący wpływ na badania dotyczące zachowań seksualnych oraz wychowania w Polsce.
- Wychowawcze, etyczne i społeczne problemy zachowań seksualnych młodzieży, Zielona Góra 1992,
- Seksualizm dzieci i młodzieży w Polsce, Zielona Góra 1992,
- Zachowania prozdrowotne i seksualne w aspekcie HIV/AIDS w Polsce, Warszawa 1997,
- Kocha, lubi, szanuje. Wychowanie do życia w rodzinie (podręcznik), Warszawa 1999,
- Zachowania seksualne kobiet świadczących usługi seksualne, mężczyzn homoseksualnych i osób uzależnionych od narkotyków (red.), Zielona Góra 2000,
- Wiedza, przekonania o HIV/AIDS w społeczeństwie polskim, Warszawa 2000,
- Tajemnice inicjacji seksualnej. Zanim powiesz tak, Wałbrzych 2003,
- Seks po polsku. Zachowania seksualne jako element stylu życia Polaków, Warszawa 2003,
- Seksualność Polaków w dobie HIV/AIDS. Ryzykowna dekada. Studium porównawcze 1997–2001–2005, Zielona Góra 2006,
- Seksualność Polaków na początku XXI wieku. Studium badawcze, Kraków 2012.
Przypisy
- Prof. Zbigniew Izdebski pierwszym Polakiem uhonorowanym przez niemieckie towarzystwo naukowe DGSS. dzieje.pl, 21.02.2024 r. [dostęp 21.02.2024 r.]
- Danuta Kuleszyńska: Zbigniew Izdebski opowiada nam o swoich relacjach córką, o miłości, cierpieniu i seksie. gazetalubuska.pl, 14.12.2009 r. [dostęp 16.09.2024 r.]
- Prof. Izdebski współpracownikiem Instytutu Kinsey'a. naukawpolsce.pl, 27.09.2010 r. [dostęp 23.10.2022 r.]
- Uhonorowani „Czerwoną Kokardką”. aids.gov.pl. [dostęp 14.06.2015 r.]
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3.07.2012 r. nr 115-9-12 w sprawie nadania tytułu profesora (M.P. z 2012 r. poz. 510).
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29.09.2011 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 2011 r. nr 111, poz. 1131).
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9.09.1997 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 1997 r. nr 84, poz. 845).
- a b Prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 23.09.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Ernst Eduard Kummer | Edward Białek | Marcin BortnowskiOceń: Zbigniew Izdebski