Grzegorz Hołub, urodzony w 1969 roku w Żarach, jest uznawanym polskim duchownym rzymskokatolickim. Posiada stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych, co świadczy o jego dużym dorobku naukowym i intelektualnym.
Aktualnie pełni rolę profesora filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, który jest znanym ośrodkiem akademickim w Polsce. Na Wydziale Filozoficznym tego uniwersytetu angażuje się w kształcenie studentów, dzieląc się swoją wiedzą oraz doświadczeniem.
Oprócz pracy akademickiej, Grzegorz Hołub jest również wykładowcą w seminariach duchownych w Krakowie, gdzie przygotowuje przyszłych kapłanów do ich roli w Kościele katolickim.
Życiorys
Grzegorz Hołub, kapłan i naukowiec, przyjął święcenia w 1999 roku, a od 2014 roku związany jest z Archidiecezją Krakowską. W 2004 roku obronił pracę doktorską noszącą tytuł „Koncepcja bioetyki Hugo Tristrama Engelhardta”. Od tego samego roku działa na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej, który w 2009 roku przekształcił się w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.
Od początku swojej kariery jest powiązany z Międzywydziałowym Instytutem Bioetyki tej uczelni. W 2007 roku uzyskał stanowisko adiunkta, a cztery lata później obronił pracę habilitacyjną, której podwaliny stanowił dorobek naukowy oraz monografia pt. „Problem osoby we współczesnych debatach bioetycznych”. W 2015 roku Hołub otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 2021 roku tytuł profesura belwederska.
Już od 2012 roku pełni funkcję redaktora czasopisma filozoficznego „Logos i Ethos”. Odpowiada także za krytyczną edycję dzieł Karola Wojtyły, szczególnie w obszarze pism filozoficznych, w ramach projektu prowadzonego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II piastuje stanowisko kierownika Katedry Karola Wojtyły oraz od 2020 roku sprawuje funkcję dyrektora Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki.
W zakresie swojej pracy badawczej zajmuje się wieloma istotnymi zagadnieniami, w tym metodologią bioetyki, bioetyką szczegółową, problemami antropologicznymi w kontekście bioetyki, etyką środowiskową oraz filozofią osoby ludzkiej. Interesuje się również transhumanizmem oraz ideą ulepszania człowieka, a także filozofią Karola Wojtyły. Hołub utożsamia się z personalizmem, deklarując przywiązanie do personalizmu fenomenologiczno-ontologicznego jako swojego kierunku filozoficznego. Jako autor posiada ponad 100 publikacji w języku polskim i angielskim.
Przypisy
- Grzegorz Holub | Pontifical University of John Paul II – Academia.edu [dostęp 18.07.2021 r.]
- Grzegorz Holub [online], scholar.google.com [dostęp 18.07.2021 r.]
- TBCT. PROJECT TBCT., Grzegorz Hołub [online], Archidiecezja Krakowska [dostęp 18.07.2021 r.]
- a b c d Pracownik | Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie [online], oldwww.upjp2.edu.pl [dostęp 18.07.2021 r.]
- Zespół redakcyjny [online], czasopisma.upjp2.edu.pl [dostęp 18.07.2021 r.]
- Pracownicy i dyżury / Wydział Filozoficzny [online], wf.upjp2.edu.pl [dostęp 18.07.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Krzysztof Jałosiński | Erdmann II Promnitz | Henryk Anzelm von Promnitz | Agata SzewiołaOceń: Grzegorz Hołub